Şaşılık Ameliyatı Sonrası Çift Görme

Şaşılık ameliyatı öncesinde detaylı bir göz muayenesi gerçekleştiriyoruz. Bu muayenede kayma açısı ölçüm testleri ve çift görme testleri yer almaktadır.

Ameliyat sonrası çift görme riskini ortadan kaldıran Prizma Camları ile yaptığımız teste Prizma Nötralizasyon Testi adını veriyoruz.

Şaşılık Ameliyatı Sonrası Çift Görme Neden Olur?

Uzun yıllar süren şaşılık durumlarında her iki gözde kendisi için belirli bir görme alanı görebilmeyi alışkanlık haline getirir. Bu görme alanı gözler arasındaki paylaşım uzun yıllar sürdüğünde ve şaşılık ameliyatı sonrasında ani bir değişiklik meydana gelir ve kayan göz artık yeni bir görme alanına sahiptir.

Bu görme alanı değişmesine adaptasyon hemen gerçekleşmez ise çift görme meydana gelir. Diğer bir çift görme nedeni ise aşırı düzeltme yapılmış olmasıdır, yani dışa kayan bir göz ameliyat sonrası eğer içe kayma meydana gelirse bu durumda çift görme meydana gelebilir veya içe kayan bir gözün ameliyat sonrası dışa kayması benzer şekilde çift görme ile neticelenebilir.

Bu durumlar zaman içinde kendiliğinden toparlaması mümkündür, ancak kayma açısı geniş ise bu durumda ancak çift görme azalmıyorsa takip muayenelerinde kalıcı da olabilir.

Prizma Nötralizasyon Testi

Bu testte, kaymayı ortadan kaldıran camı, hastanın gözünün önüne koyarak çift görme kontrolü yapıyoruz. Bu test sırasında çift görme ortaya çıkmayan hastalarda ameliyat sonrası çift görme ihtimali çok çok düşüktür.

Eğer test sırasında çift görme ortaya çıkarsa bu durumda ameliyat sonrasında çift görme riski %30 kadar meydana gelme riski var. Ancak ameliyat sonrasında çift görmesi olan kişilerde bu durum %90 ihtimalle 1 ay içerisinde geçmektedir.

Şaşılık Ameliyatı Sonrası Çift Görme
​​​​​

Şaşılık Ameliyatı Sonrası Çift Görme

Şaşılık ameliyatı sonrasında çift görme birçok hastamızda günler içerisinde azalarak kaybolmaktadır. Özellikle kayma açısı 10 prizma açısından az olan hastalarda kısa sürede düzelme sağlanmaktadır. Sonuç olarak, şaşılık ameliyatı sonrası çift görme genelde geçici olmaktadır.

Devam eden ve azalma göstermeyen çift görme durumlarında, ikinci müdahale ve prizmatik cam tedavileri gündeme gelmektedir. Çift görme hayat konforunu bozabilen bir sorundur. Ancak doktor ve hasta işbirliği ile üstesinden gelmek mümkündür.

Instagram’da bizi takip etmek için tıklayınız.

lotus göz instagram

Sosyal Medyada Paylaş:

Bunlar da İlginizi Çekebilir

goz kaymasi ameliyati sonrasi
Göz Kayması Ameliyatı Sonrası

Çeşitli sebeplerden dolayı doğuştan ya da sonradan oluşan göz kayması probl…

Devamını Oku
yalanci sasilik
Yalancı Şaşılık

Yalancı şaşılık, gerçekte öyle olmamasına rağmen, bir veya iki gözün kaydığı veya şaş…

Devamını Oku
sasilik ameliyati turleri
Şaşılık Ameliyatı Türleri

Göz üzerindeki kasların orijinal yerinden alınarak daha geriye transfer edilmesi ile …

Devamını Oku