Şaşılık Ameliyatının Yaşam Kalitesi Üzerine Etkisi

Şaşılık veya göz kayması sorunu, görme ve görsel algıları negatif yönde etkilemesinin yanında, en önemli sorunlardan bir tanesi ise psikososyal yaşamın etkilenmesidir. Şaşılık ve göz kayması konusunda çalışmalar yapan bilim insanları bu sorunu ele alırken özellikle yaşam kalitesi üzerine yapılan bilimsel çalışmalar gerçekleştirmişlerdir.

Bugün artık biliyoruz ki çocuklarda özellikle 6 yaşından sonra başlayan sosyal dönemde, maalesef negatif ayrıma maruz kaldığını göstermişlerdir. Bu durum maalesef özgüven gelişimini negatif yönde etkileyebiliyor.

Şaşılık Çocuklarda ve Yetişkinlerde Özgüven Eksikliğine Neden Oluyor

Bu anlamda şaşılık sadece görme ve görsel gelişimi etkileyen bir sağlık problemi değil aynı zamanda insan psikolojisini etkileyen, çocukluk döneminde veya yetişkinlik döneminde kişinin yaşam kalitesini olumsuz etkileyen bir durumdur.

Burada yaşam kalitesi derken; çocuklarda özgüven gelişimi, yetişkinlerde ise özellikle iş bulma, hayat arkadaşı yani eş bulma konusunda da zorluklar gibi yaşanmaktadır.

Şaşılık Tedavisi Yaşam Kalitesini Yükseltiyor

Şaşılık tedavisi sadece görme fonksiyonlarının devamı veya restorasyonu değil aynı zamanda yaş sınır olmaksızın çocuklarda ve yetişkinlerde psikolojik gelişim ve sosyal yaşamın sağlıklı bir şekilde devamı için önem taşıyan bir sorundur.

Bu nedenle ihmal edilmeden uzman bir hekimin tavsiyeleri doğrultusunda bu konudaki tedavinin gerçekleştirilmesi oldukça önem taşır. Çünkü başarılı bir tedavi sonrasında bir çok kişinin yaşam kalitesi yükselmekte ve sosyal yaşamındaki zorlukları ortadan kalkmaktadır.

Şaşılık Neden Olur?

Şaşılık esasen tek bir tür hastalık değildir, birçok farklı şaşılık türü mevcuttur. Her şaşılık türünün tedavisi de aynı değildir. Ancak kısaca anlatmak gerekirse şaşılık nedenleri şöyledir:

  • bir gözde görme azlığı veya göz tembelliği bulunması,
  • kafa veya göze şiddetli darbe-travma maruziyeti,
  • bebeklik döneminde iki göz ile odaklanma gelişiminin sağlanmaması,
  • yüksek hipermetropi

gibi göz bozuklukları ve genetik faktörler önemli şaşılık nedenleridir.

Şaşılık Ameliyatı İçin Yaş Sınırı Var Mı?

Hayır şaşılık ameliyatı bebeklik döneminden itibaren ve yaş sınır olmaksızın yetişkinlerde de gerçekleştirilebilir. Burada en önemli faktör tedavi seçenekleri ve basamaklarının takip edilerek, diğer gözlük veya kapama gibi ameliyat dışı yöntemlerin denenmiş veya başarısız olduğu bir şaşılık türü olduğu tespit edilmesidir.

Şaşılık Ameliyatı Sonrası Tekrar Etmesi Mümkün Mü?

Evet maalesef böyle bir risk var. Bu risk genellikle çok yüksek yani %100 değildir, ancak yine de hiçbir tedavi yönteminin garantili olmadığını bilmek gereklidir. Öte yandan tedavi edilmeden de şaşılıkların kendiliğinden düzelmesi mümkün olmayan sağlık sorunlarıdır.

Nadiren bebeklerde ve geçici olan göz kaymaları kendiliğinden düzelebilmektedir. Tedavi seçenekleri ve tedavinin başarısı konusunda muayene sonrası yapılacak bilgilendirme yerinde olacaktır.

Şaşılık Ameliyatının Yaşam Kalitesi Üzerine Etkisi
​​​​​​

 

Instagram’da bizi takip etmek için tıklayınız.

lotus göz instagram

Sosyal Medyada Paylaş:

Bunlar da İlginizi Çekebilir

sasilik ameliyati turleri
Şaşılık Ameliyatı Türleri

Göz üzerindeki kasların orijinal yerinden alınarak daha geriye transfer edilmesi ile …

Devamını Oku
goz kaymasini engellemek mumkun mu
Göz Kaymasını Engellemek Mümkün mü?

Şaşılık genellikle göz kayması olarak adlandırılır, birkaç farklı yoldan ortaya çıkab…

Devamını Oku
yetiskinlerde goz kaymasi tedavisi nasil yapilir
Yetişkinlerde göz kayması tedavisi nasıl yapılır?

Göz kayması tedavisinin belirli bir yaşı yoktur. Çocuklarda ve yetişkinlerde göz kaym…

Devamını Oku