Yalancı Şaşılık

Yalancı şaşılık, gerçekte öyle olmamasına rağmen, bir veya iki gözün kaydığı veya şaşı baktığı izlenimine denilir. Özellikle bebek ve küçük çocuklarda burun kökünün basık olması ve kapakların iç tarafında cilt kıvrımlarının bulunması gözlerin içe kayıyormuş gibi görünmesine sebep olur.

Çocuk büyüdükçe yüz hatlarının gelişmesiyle bu görünüm düzelir. Bunlar dışında göz kapaklarının ve göz kürelerinin yapısı veya görme ekseni ile gözün geometrik ekseni arasında önemli fark bulunması da şaşılık varmış izlenimi yaratabilir.

Yalancı şaşılığı gerçek şaşılıktan ayırmanın ilk yöntemlerinden biri göze yansıyan ışık yansımasına bakmaktır. Yalancı şaşılıkta ışık yansımalarının göz üzerinde düştüğü yerler birbirine paraleldir. Bebek tam karşıya bakarken de ışık yansıması her iki gözde göz bebeğinin ortasına düşmektedir.

Gerçek bir şaşılık varsa ışık yansımaları paralel olmaz. Yalancı şaşılık tanısı için ayrıntılı bir göz muayenesi gerekmektedir. Bazen bir bebeğin gözleri ara ara kayıyor olabilir. Bunu anlamak için ayrıntılı bir göz muayenesi ile şaşılığın olası belirtileri, her iki gözün aynı oranlarda görüp görmediği, yakın veya uzakta görmekte zorlanma gibi ek bulgular araştırılmalıdır.

doç. dr. halil hüseyin çağatay doktor takvimi yorumları

Can Pamukcu Doktor Takvimi op. dr. mehmet sait çoban doktor takvimi yorumları

Şüphe durumunda sık aralıklarla muayene önerilmeli, şüphe olmasa bile 6 aylık rutin kontroller aksatılmamalıdır. Yalancı şaşılığın tedavi edilmesi gerekmez. Önemli olan gerçek bir şaşılığın olmadığından emin olmaktır, çünkü şaşılık varsa tedavi edilmelidir. Çocuk büyüdükçe gerçek şaşılıkla yalancı şaşılığı ayırmak kolaylaşır. Yalancı şaşılık zamanla düzelir, gerçek şaşılık genellikle zamanla ilerler.

Instagram’da bizi takip etmek için tıklayınız.

lotus göz instagram

Sosyal Medyada Paylaş:

Bunlar da İlginizi Çekebilir

goz kaymasi ameliyatindan sonra gozlerde tekrar kayma olabilir mi?
Göz Kayması Ameliyatından Sonra Gözlerde Tekrar Kayma Olabilir mi?

Göz kayması ameliyatı yapıldıktan sonra gözde tekrar kayma ihtimali en çok sorul…

Devamını Oku
Şaşılık Ameliyatı Riskleri

Şaşılık ameliyatı riskleri anesteziye bağlı riskler ve şaşılık konusundaki riskler ol…

Devamını Oku
goz kaymasini engellemek mumkun mu
Göz Kaymasını Engellemek Mümkün mü?

Şaşılık genellikle göz kayması olarak adlandırılır, birkaç farklı yoldan ortaya çıkab…

Devamını Oku