Gözde Yukarı Kayma

Gözde yukarı kayma, bir gözün diğerine göre daha yukarıda yer almasıdır. Bu durum sadece bazı bakış pozisyonlarında veya tüm bakış pozisyonlarında var olabilir. Gözde yukarı kaymanın birden çok nedeni var.

Gözde Yukarı Kayma Nedenleri

 

Gözde Yukarı Kayma Teşhisi

Bu şikayetler ile başvuran hastalarımızda öncelikle sorunun nedeni konusunda detaylı muayene ediyoruz. Öncelikle standart bir görme muayenesi ve gözün anatomik yapılarını kontrol ediyoruz.

Gözdeki yukarı kaymanın tam olarak ortaya çıkartılması için, yakına-uzağa ve sağa-sola-yukarı-aşağı olmak üzere 9 bakış pozisyonunu kontrol ediyoruz.

Gözde Yukarı Kayma Teşhisinde Kullandığımız Diğer Testler

  • Hirschberg testi
  • Krimsky testi
  • Kapama / açma testi
  • Prizmatik kapama testi
  • Worth 4 nokta testi (iki göz ile görme veya çift görme testi)
  • Maddox kırmızı çubuk testi
  • Bielschowsky baş eğme testi
  • Parks 3 basamak testi

Gözde Yukarı Kayma Tedavisi

Gözde yukarı kayma en zor şaşılık konularından birisidir. Tedavisine karar vermek için detaylı bir göz muayenesi gerekir. Hatta bazı hastalarımızda ameliyathane şartlarında yaptığımız traksiyon testi isimli testler ile, ameliyat yöntemine karar vermekteyiz.

Traksiyon testi ile gözün bakış yönlerinin kontrolünü sağlayarak, kısıtlanma olup olmamasını takip ediyoruz. Bazı hastalarımızda belirli bir takip süreci de gerekebilmektedir.

Gözde yukarı kayma sadece bir bakış pozisyonunda olabileceği gibi, birden fazla pozisyonda da olabilmektedir. Birçok hastamızda başarılı sonuçlar elde etmekteyiz. Gözde yukarı kayma tedavisi için bize ulaşabilirsiniz.

Gözde yukarı kayma durumunda, ameliyat veya tedavi planı hastalığın nedenine bağlı olarak değişebilmektedir.

Üst Oblik Kas Felci veya Dördüncü Sinir Felci Nasıl Tedavi Edilir?

Doğumsal üst oblik felçlerinde tercih edilen tedavi klasik olarak bir kas göz kası cerrahisidir. Cerrahi genellikle çift görmeyi en aza indirir, bir gözün görünüşte yukarı doğru kaymasını azaltır ve baş eğikliği durumunu düzeltmek amacı ile gerçekleştiriyoruz.

Ameliyat eğilme miktarına ve torsiyon (kayma açısı) miktarına bağlı olarak bir veya iki göz üzerinde yapılır.

Çift Elevator Felci

Bir gözde hem göz kapağının yukarı kalkmasında hem de gözün yukarı bakışında kısıtlılık vardır. Çift elevator felci olan hastalarımızda göz kapağı düşüklüğü ve bir gözde aşağı kayma görüyoruz. Diğer göz ise bu çift elevator felci olan göze göre daha yukarıda yer almaktadır.

Çift elevator felci durumunda öncelik şaşılık, sonrasında göz kapağı düşüklüğü tedavisi gerçekleştiriyoruz.

İnferior Oblik Kas Aşırı Fonksiyonu

Gözün içeri bakışı sırasında yukarı kaymaya neden olur. Baş eğme testleri (Parks 3 basamak testi) negatiftir. Gözlerde yukarı bakış sırasında dışa kayma, aşağı bakış sırasında toplanma olan V veya Y görünümü mevcuttur.

Disosiye Vertikal Deviasyon (DVD)

Bu hastalıkta, gözün birisi dalgınlık veya sağlam gözün kapama sırasında diğer göz yukarı kayar. Genelde asimetrik fakat iki gözü birden etkiler. DVD genelde başka bir şaşılık sorunu ile birlikte görülür. Örneğin bebeklik döneminde başlayan bir içe kayma durumunda, ilerleyen yaşlarda yukarı kayma görülebilir.

Brown Sendromu

Bir gözün yukarı bakışında kısıtlanma bulunur, bu durum diğer gözde yukarı kayma görünümüne neden olur. Esasında sorun, bir gözün yukarı hareketinde kısıtlılık olmasıdır.

Brown sendromu eğer sadece yukarı bakış sırasında kaymaya neden oluyorsa, bu durumda cerrahi tedavi yerine gözlem yapılabilmektedir. Ancak eğer yukarı kayma düz karşıya bakış sırasında varsa, veya düz karşıya bakış durumunda baş pozisyonu varsa bu durumda cerrahi tedavi daha erken gündeme alıyoruz.

Brown sendromu tedavisinde gözün yukarı bakışına engel olan, üst oblik kasına uzatma ameliyatı uyguluyoruz. Bu şekilde gözün yukarı bakışında rahatlama sağlamak mümkün olmaktadır.

Instagram’da bizi takip etmek için tıklayınız.

lotus göz instagram

Sosyal Medyada Paylaş:

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Gözde Ara Sıra Dışa Kayma

Gözde ara sıra dışa kayma sorunu en çok karşılaştığımız gözde kayma türlerinden …

Devamını Oku
altinci sinir felci
Altıncı Sinir Felci

Altıncı sinir felci en sık karşılaştığımız göz sinir felci hastalığıdır. Al…

Devamını Oku
goz kaymasi turleri
Göz Kayması Türleri Nelerdir?

Göz kayması veya şaşılık olarak bilinen durum; gözlerdeki görme akslarının birbi…

Devamını Oku