Şaşılık Ameliyatı

Şaşılık ameliyatı, göz kaslarına müdahaleler gerçekleştirilerek şaşılığın tedavisini sağlamak için başvurulan bir yöntemdir. Göz kaymasının derecesi ve yönüne göre kaslar üzerinde kısaltma veya kası devre dışı bırakma gibi müdahaleler uygulanır.

Bu sayede iki gözün orta noktaya gelmesi sağlanır. Genellikle tek ameliyat ile etkili bir sonuç görülür. Genel veya lokal anestezi altında uygulanabilen bir ameliyat çeşididir.

Şaşılık bir diğer adıyla göz kayması, her yaş grubunda görülebilen ve sıkça karşılaşılan göz problemlerinden biridir.

Erken teşhis ve erken tedavi ile kalıcı şekilde geçirilebilen bir durumdur. Gözlük tedavisi, botoks veya damla tedavileri ile ilk müdahale sağlanırken kesin bir çözüm için cerrahi müdahalelere başvurulur.

1) Neden Göz Kayması Ameliyatı Yapıyoruz?

Şaşılık ciddiye alınması gereken bir göz problemidir. Şaşılık, gözlerin birbirlerine paralelliğini kaybetmesi ile bir veya her iki gözünde iç, dış veya yukarı doğru kaymasıdır.

Gözün görüntüsünde yarattığı değişime bağlı olarak kişilere rahatsızlık verebilirken, göz sağlığını da olumsuz yönde etkileyen bir durumdur.

Şaşılık, çift görme, 3 boyutlu görme yetisinin kaybedilmesi, ışığa karşı hassasiyet, baş ve göz ağrısı gibi semptomlara sebep olabilir. Bu durum hem günlük hayatı olumsuz yönde etkiler hem de göz sağlığını kötüleştirir.

Göz tembelliği oluşması halinde tembelliğin ilerlemesi görme yetisinin tamamen kaybedilmesine neden olabilir.

Tüm bunları önlemek adına göz kayması ameliyatı yapıyor ve göz sağlığının korunmasını hedefliyoruz.

2) Ne Zaman Şaşılık Cerrahisi Uygulanmaktadır?

Şaşılık cerrahisi, göz kayması tedavileri arasından en etkili tedavi yöntemdir. Kişilerin diğer şaşılık tedavilerine cevap vermemesi veya bu tür tedavilerin etkili olmayacağı düşünülmesi ile cerrahi müdahalelere başvurulur.

Göz kaymasının ilerleyerek göz tembelliğine neden olmaması veya göz tembelliğinin ilerleyerek görme duyusunun kaybedilmesine sebebiyet vermemesi için uygulanır.

şaşılık ameliyatı

3) Şaşılık Cerrahisi Kaç Yaşında Yapılmaktadır?

Şaşılık cerrahisi için belirli bir yaş sınırlaması yoktur. Şaşılığın gerçek şaşılık olmasının tespit edilmesi üzerine bebeklik döneminden itibaren göz kayması cerrahisi yapılabilmektedir.

4) Şaşılık Cerrahisi Ne Kadar Sürmektedir?

Şaşılık cerrahisi süresi müdahale edilecek kas sayısı ile bağlantılı olarak değişkenlik gösterir. Genellikle 45 dakika veya 1 saat civarında süren ameliyatlardır. Bazı durumlarda ameliyat süresi 1.5 saate kadar uzayabilir.

5) Göz Kayması Ameliyatı Nasıl Yapılmaktadır?

Göz kayması ameliyatı lokal veya genel anestezi altında yapılan ameliyatlardır. Bu sayede hasta ameliyat süresi içerisinde herhangi bir ağrı veya acı hissetmez. Bebeklik döneminden itibaren her yaş grubuna uygulanabilen bir ameliyattır.

6) Şaşılık Cerrahi Müdahaleden Hemen Sonra Düzelir Mi?

Şaşılık genellikle cerrahi müdahaleden sonra düzelen bir sağlık problemidir. Şaşılık cerrahisi başarı oranı oldukça yüksektir.

Ancak göz yapısına bağlı olarak bazı kişilerde iki ameliyata ihtiyaç duyulabilir. Göz hastalıkları alanında uzman ve şaşılık üzerine yoğunlaşmış hekimler ile çalışarak göz kayması cerrahisi ile şaşılığa kalıcı bir tedavi ile son verilebilir.

7) Göz Kayması Cerrahisi Riskli Midir?

Göz kayması cerrahisi anestezi alınan standart bir ameliyat riskine sahiptir. Ekstra sağlık tehdidi oluşturacak bir riske sahip değildir. Başarı oranı %90’a yakın bir ameliyat olması nedeni ile uygulanmasından kaçınılan bir ameliyat türü değildir.Ameliyata bağlı olarak görme kaybı gelişme riski 40.000 kişide 1 kişi olacak şekilde düşük bir risk oranına sahiptir.

8) Göz Kayması Cerrahisi Sonrası Tekrardan Kayma Olur mu?

Doğru cerrahi müdahalelerin yapılması halinde ameliyatın ardından tekrar kayma görülmez. Ancak bazı durumlarda göz kaslarına fazla müdahale edilmesine bağlı olarak farklı bir yönde kayma gelişebilir.

Bu durum zamanla kendiliğinden geçebildiği gibi ikinci bir ameliyata ihtiyaç doğurabilir. Bundan dolayı şaşılık cerrahisi yapacak olan hekim dikkatli seçilmeli, alanında uzman bir göz hastalıkları uzmanı ile çalışılmalıdır.

9) Göz Kayması Cerrahisi Birden Çok Kez Uygulanabilir Mi?

Göz kayması ameliyatlarında birden fazla müdahaleye ihtiyaç duyulabilir. Özellikle, şaşılığın ilerlediği vakalarda ameliyat genellikle iki farklı ameliyata bölünür.

İlk ameliyatta sorun çıkması veya göz kayması ameliyatının çocukluk döneminde uygulanması halinde ameliyatın tekrarlanmasına ihtiyaç duyulabilir.

10) Şaşılık Cerrahisinden Sonra Gözlük İhtiyacı Ortadan Kalkar Mı?

Şaşılık cerrahisi sonrasında gözlük kullanımına devam edilmesi gerekebilir. Şaşılık cerrahisinde göz merceğine veya korneasına bir müdahalede bulunulmamaktadır. Buna bağlı olarak kişilerin şaşılık dışında bir görme problemi olması halinde ameliyat ile bu problem tedavi edilmez.

Ameliyat ardından, astigmat, miyop veya hipermetrop gibi görme problemlerine sahip kişiler bu problemleri için gözlük kullanımına devam eder.

Bazı durumlarda şaşılık için de gözlük kullanılmasına devam edilmesi gerekebilir. Bu kullanım süresi geçici olmakla birlikte şaşılığın derecesine göre daha geniş zamanlı da olabilir.

Instagram’da bizi takip etmek için tıklayınız.

lotus göz instagram

Sosyal Medyada Paylaş:

Bunlar da İlginizi Çekebilir

yetiskinlerde goz kaymasi
Yetişkinlerde Göz Kayması

Göz kayması yetişkinlerde sıklıkla karşılaştığımız bir problemdir. Özellikle ara…

Devamını Oku
goz kaymasi neden olur
Göz Kayması Neden Olur?

Göz kayması bir veya her iki gözün birden paralelliğini kaybetmesi şeklinde tanımlana…

Devamını Oku
bebeklerde goz kaymasi
Bebeklerde Göz Kayması

Bebeklerde gözde kayması, ara sıra olan bebeklik şaşılıkları ve yalancı şaş…

Devamını Oku