Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara
Bize Ulaşın: +90 553 171 70 34
Pazartesi–Cumartesi: 10:00–18:00 Pazar: Kapalı

Yalancı Şaşılık

blank

Yalancı şaşılık, gerçekte öyle olmamasına rağmen, bir veya iki gözün kaydığı veya şaşı baktığı izlenimine denilir. Özellikle bebek ve küçük çocuklarda burun kökünün basık olması ve kapakların iç tarafında cilt kıvrımlarının bulunması gözlerin içe kayıyormuş gibi görünmesine sebep olur. Çocuk büyüdükçe yüz hatlarının gelişmesiyle bu görünüm düzelir. Bunlar dışında göz kapaklarının ve göz kürelerinin yapısı veya görme ekseni ile gözün geometrik ekseni arasında önemli fark bulunması da şaşılık varmış izlenimi yaratabilir.

Yalancı şaşılığı gerçek şaşılıktan ayırmanın ilk yöntemlerinden biri göze yansıyan ışık yansımasına bakmaktır. Yalancı şaşılıkta ışık yansımalarının göz üzerinde düştüğü yerler birbirine paraleldir. Bebek tam karşıya bakarken de ışık yansıması her iki gözde göz bebeğinin ortasına düşmektedir. Gerçek bir şaşılık varsa ışık yansımaları paralel olmaz.

Yalancı şaşılık tanısı için ayrıntılı bir göz muayenesi gerekmektedir. Bazen bir bebeğin gözleri ara ara kayıyor olabilir. Bunu anlamak için ayrıntılı bir göz muayenesi ile şaşılığın olası belirtileri, her iki gözün aynı oranlarda görüp görmediği, yakın veya uzakta görmekte zorlanma gibi ek bulgular araştırılmalıdır. Şüphe durumunda sık aralıklarla muayene önerilmeli, şüphe olmasa bile 6 aylık rutin kontroller aksatılmamalıdır.

Yalancı şaşılığın tedavi edilmesi gerekmez. Önemli olan gerçek bir şaşılığın olmadığından emin olmaktır, çünkü şaşılık varsa tedavi edilmelidir. Çocuk büyüdükçe gerçek şaşılıkla yalancı şaşılığı ayırmak kolaylaşır. Yalancı şaşılık zamanla düzelir, gerçek şaşılık genellikle zamanla ilerler.

 

lotus göz kliniği

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER YAZILAR

 

Bebek ve Çocuk Göz Muayenesi

Bebeklerde Göz Kayması Tedavisi

Çocuklarda Göz Kayması Tedavisi

Göz Tembelliği

Bebeklerde Görme Gelişimi

Öğrenme Güçlüğü ve Göz Sağlığı

 

bebek dostu göz muayenesi