Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara
Bize Ulaşın: +90 553 171 70 34
Pazartesi–Cumartesi: 10:00–18:00 Pazar: Kapalı

Şaşılık Ameliyatı Türleri

blank

Göz kaslarına zayıflatma – geriletme işlemi (resesyon)

Göz üzerindeki kasların orijinal yerinden alınarak daha geriye transfer edilmesi ile göz kasının gücünün azaltılması sağlanır. Bu işlem tamamen aslında fizik prensiplerine dayanmaktadır. Bir göz küresinin ekvatorunun önünden geriye doğru çeken bir kasın, daha geri bir noktaya alınması kasın gerginliğini azaltacak ve çekme gücünü azaltacaktır. Örneğin; dışa kayma ameliyatlarında, lateral rektus ismini verdiğimiz dış kas göz küresine orijinal yapışma yerinden 3 ile 12 mm ye kadar geriye alabiliyoruz.

Dışa çeken göz kaslarının zayıflatma işlemi sonrasında, kas eski gücünü kaybedeceği için, gözün duruş ekseni dışa kaydığı yerden, ortaya doğru yaklaşır.

Benzer şekilde, eğer içe baktıran bir kasa geriletme işlemi yapılırsa, göz içe eskisi kadar güçlü bir şekilde çekilemez ve göz içerideki kaymış durumunda ortaya doğru yaklaşır.

blank

Göz kaslarına güçlendirme ameliyatları

Kasın kısaltılması (rezeksiyon)

Kasın kısaltılması işlemi ile, göz küresi üzerindeki rektus kaslarının güçleri ve etkisi artırılır. Örneğin bir iç göz kasındaki kısaltma ve güçlendirme işlemi, dışa kayan bir gözün içeriye doğru yer değiştirmesini sağlamaktadır.

 

Kas katlama

Kasın boyunu kısaltarak daha güçlü bir etki olmasını sağladığımız ameliyat yöntemi. En sık olarak üst çapraz kas (superior oblik kası) ve yeterli düzeltme sağlanamayan iç – dış şaşılık ameliyatlarında bu yöntemi seçiyoruz.

 

Kas transferi

Bir göz kasının sinirsel olarak çalışmaması (paralizisi) veya hiç bulunmaması, durumunda, çevredeki kasların çalışmayan kas bölgesine transferi işlemini yapabiliyoruz. Bu işlemde düz bakışta meydana gelen çift görme ve kaymanın düzeltilmesini sağlamaktayız. En sık kullandığımız durumlar; kalıcı altıncı sinir felci, üçüncü sinir felci, Duane sendromu, çift elevator felci gibi durumlardır.

 

Faden Ameliyatı

Faden kelimesi, Almanca dikiş anlamına gelmektedir. Faden ameliyatı göz çevresindeki kasların yaklaşık 12-14. Mm gerisindeki bölgeye yerleştirilen dikişlerdir. Bu şekilde gözün bu yöndeki dönme hareketi azaltılır. Faden ameliyatı genelde iç rektus kası üzerinde uygulanmaktadır.

Şaşılık ameliyatı türleri arasında hangi işlemin yapılacağı hastanın detaylı bir muayenesi sonrasında karar verebileceğimiz bir yöntemdir. Örneğin hastanın daha önceden görme kaybı yaşaması veya iki göle görme yeteneğine sahip olup olmaması önemli faktörlerden birisidir.