Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara
Bize Ulaşın: +90 553 171 70 34
Pazartesi–Cumartesi: 10:00–18:00 Pazar: Kapalı

Şaşılık Ameliyatı Riskleri

blank

Şaşılık ameliyatı riskleri anesteziye bağlı riskler ve şaşılık konusundaki riskler olarak iki bölümde inceleyebiliriz. Şaşılık ameliyatı öncesinde yapılacak kapsamlı bir muayene ile, ameliyatın sonrasında karşılaşılabilecek sorunlar ve ameliyatın başarı şansı büyük ölçüde anlaşılabilmektedir.

Şaşılık ameliyatını birçok hastamızda son seçenek olarak görmekteyiz ancak diğer tedavi yöntemlerine cevap alamadığımız zaman ise kaçınılmaz olarak uyguluyoruz. İşte böyle bir durum ortaya çıkınca da mümkün olan en güvenli şekilde gerçekleştiriyoruz.

Şaşılık Ameliyatında Anesteziye Bağlı Riskler

Genel anestezi ile ilgili riskler, ameliyat günü anestezi hekiminin kontrolündeki risklerdir. Şaşılık ameliyatında tercih ettiğimiz anestezi yöntemi, ameliyat sırasındaki riskleri ve olası problemlerin ortaya çıkış ihtimalini en aza indirmek üzerine planlıyoruz.

Şunu da belirtmek gerekir, şaşılık ameliyatı riskleri içinde genel anesteziye bağlı sorunlar; ileri derecede hipertansiyon, ileri derecede kalp yetmezliği gibi sorunları olan kişilerde karşılaşma olasılığı olan sorunlardır. Bu sorunların ortaya çıkma riski olan kişilerde; ameliyat öncesinde bu hastalıkların öncelikli kontrol ve tedavisini sağlıyoruz.

 

  • Şaşılık ameliyatı başka bir ameliyat ile benzer anestezi risklerine sahiptir ve ciddi bir sorunla karşılaşma riski 200.000’de 1’dir.
  • Geçici problemler, örn. boğaz ağrısı, damar yolu açılması sırasında morluk, ameliyat sonrasında geçici bulantı ve kusma olabiliyor ancak bu sorunlar genelde ilaçlarla kontrol altına alınabilen sorunlardır.

Şaşılık ameliyatı riskleri nelerdir ?

Şaşılık ameliyatı riskleri arasında yetersiz düzeltme görülebilen bir sorun maalesef. Bu riskin büyüklüğü çocuğun yaşına ve mevcut şaşı tipine göre değişir. Hemen hemen tüm durumlarda, bu sorun başka bir şüphe operasyonu ile tedavi edilebilir. Bu en sık görülen şaşı ameliyatı riskidir. Bu riski aza indirmek için kapsamlı bir muayene, kayma açılarının tespit edilmesi önem taşır. Şaşılık ameliyatı öncesi prizmatik örtme açma testi ile kayma açılarını belirlemek mümkündür.

Şaşılık ameliyatı riskleri arasında enfeksiyonlarla oldukça az karşılaşıyoruz, bu olası enfeksiyonların önüne geçmek için ise ameliyat sonrasında damla tedavisini düzenli olarak uygulamak önem taşır.

Şaşılık ameliyatı sonrasında görme kaybı riski, 20 binde veya 40 binde  1 görülmektedir. Bu oldukça düşük bir risktir.

Şaşılık ameliyatı sonrası uzamış iyileşme periyodu ve gözde kızarıklık. Şaşılık ameliyatı sonrası gözde kızarıklık yaşama olağandır ancak bazı hastalarda iyileşme daha uzun sürer. İyileşmenin hızlandırılması için damla tedavisinin uzun tutulması gerekebilir. Bu ancak kontrol muayeneleri ile karar verilebilecek bir durumdur.

Çift görme şaşılık ameliyatları sonrasında düşük olasılıkla da olsa görebildiğimiz bir sorundur. Çoğu çocukta bu oldukça geçicidir. Bunun büyük bir problem olması son derece nadirdir. Teoride, çift görme düzelmezse ise prizmatik gözlük veya ikinci bir müdahale gerekebilmektedir.

Şaşılık ameliyatının diğer nadir riskleri; kas kaybı, ters yönde şaşılık, gözde pembe – kırmızı yumru şeklinde granulom dokusu oluşumu gibi sıralanabilir.

Şaşılık ameliyatı <— hakkında detaylı bilgi için tıklayın.