Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara
Bize Ulaşın: +90 553 171 70 34
Pazartesi–Cumartesi: 10:00–18:00 Pazar: Kapalı

Göz Kayması Ameliyat Sonrası

blank

Göz Kayması Ameliyat Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Çeşitli sebeplerden dolayı doğuştan ya da sonradan oluşan göz kayması problemlerini ameliyat ile düzeltebilmektedir. Göz kayması problemi için cerrahi operasyonlar en sık başvurulan tedavi yöntemidir.  Göz kayması ameliyatı, diğer tüm cerrahi operasyonlarda olduğu gibi kendi içerisinde birtakım riskler barındırmaktadır. Bu riskleri en aza indirgemek ve ameliyatın başarıyla sonuçlanmasını sağlamak için ameliyat öncesinde ve sonrasında dikkat edilmesi gereken önemli noktalar bulunmaktadır.

Göz kayması ameliyatı sonrasında bazı yan etkilerin görülmesi olağan karşılanmaktadır. Ancak ameliyat sonrasında ortaya çıkabilecek riskleri engellemek adına hastanın uygulaması gereken bazı kurallar vardır.  Bu kuralların uygulanması ameliyat sonrası oluşabilecek komplikasyonları en az seviyeye indirmek ve iyileşme sürecini hızlandırmak için oldukça önemlidir. Öncelikle göz kayması ameliyatından sonra dikkat edilmesi gereken konu göz damlalarının düzenli uygulanmasıdır.

Ameliyat Sonrası İlk Gün

Ameliyattan sonraki ilk gece göz genelde kapalı ve bandajlıdır. Ertesi gün kapalı olan, açıldığında göz etrafındaki yapışıklıklar steril gazlı bez, göz damlaları ve özel kirpik mendilleri ile temizlenebilir.

Ameliyattan sonra hastanın 3 gün süresince istirahat etmesi ve bu sürede egzersiz yapmamasını öneriyoruz. Spor aktivitelerinde 20 gün sonra veya doktor kontrolü sonrası yapılabilmektedir.

blank

Göz Kayması Ameliyat Sonrası Enfeksiyonlar

Bir diğer ameliyat sonrası oluşabilecek risk ise enfeksiyon oluşumdur. Bu yüzden enfeksiyon oluşumunun önüne geçmek adına ilaç ve damlaların aksatılmadan kullanılması ve göz bölgesinin iyileşme süresince temiz tutulması şarttır. Göz temizliğini sağlamak için ilk 1 hafta özellikle, musluk suyu yerine kaynatılmış, sonrasında ılıtılmış su ile ıslatılmış steril gazlı bezler göz bölgesinin nemli tutulması önerilmektedir.

Göz Kayması Ameliyat Sonrası Ne Zaman Çalışabilirim?

Göz kayması ameliyatından sonra dikkat edilmesi gereken bir başka konu ise göz travmalarından korunma gereksinimidir. Dışarıdan gelebilecek olan darbe veya kazalar sonucu gözde travma oluşması mümkündür.

Göz Kayması Ameliyatı Sonrası İyileşme Süreci

Göz damlası kullanımının düzenli ve eksiksiz şekilde yapılması da göz kayması ameliyatından sonraki iyileşme sürecini hızlandırmaktadır. Doktor tarafından tavsiye edilen miktarda ve aralıklarda göz damlası uygulaması yapılmalıdır. Göz damlaları antibiyotik içerdiği için enfeksiyon oluşmasını engellemekte ve gözün iyileşmesini kolaylaştırmaktadır. Son olarak hasta eğer kayma sebebiyle gözlük kullanıyorsa ameliyattan sonra da gözlük kullanımına devam etmelidir. Doktor tarafından özellikle belirtilmediği sürece gözlük kullanımı bırakılmamalıdır. Tüm bu gereksinimler eksiksiz şekilde yerine getirildiği takdirde göz kayması ameliyatı sonrası iyileşme süreci hızlanmakta ve ameliyat başarıyla sonuçlanma şansı artmaktadır.

Şaşılık ameliyatı ile ilgili tüm sorularınız için bize whatsapp yoluyla ulaşabilirsiniz.