Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara
Bize Ulaşın: +90 553 171 70 34
Pazartesi–Cumartesi: 10:00–18:00 Pazar: Kapalı

Bebeklerde Göz Kayması Tedavisi

blank

Bebeklerde Göz Kayması Tedavisi Nasıl Yapılır?

Bu yazımızda bebeklerde görülebilecek göz rahatsızlıkları ve bebeklerde göz kayması tedavisi konusuna değineceğiz. Bebeklerde oluşan göz problemleri yetişkinlere nazaran daha az görülür. Fakat durum her ne kadar böyle olsa da bebeklerde herhangi bir göz rahatsızlığının tespit edilmesi bir hayli zor bir durumdur. Bebeklerde göz kayması tedavisi mutlaka yapılmalıdır. Yeni doğum yapmış kişiler veya yeni anneler bebeklerinin her rahatsızlığında endişeye kapılırlar. Göz rahatsızlıklarında da çok fazla endişe duyan yeni anne olmuş bayanlar bebeklerine nasıl bir tedavi uygulanacağını merak etmektedirler. Bu yazımızı okuyarak bebeklerde oluşabilecek göz rahatsızlıkları hakkında detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Özellikle yeni doğan bebekler incelendiğinde bebeklerin görme alanlarında şu gibi detaylara varılır:

 • Yeni doğan bebekler 20 cm uzaklıktaki nesneleri rahatlıkla görebilirler.
 • Bebeğin gözünün rengi 3 ile 6 ay arasında net bir renge döner. Bu durum göz rahatsızlığı değildir.
 • Yeni doğan bebeklerde birdenbire gözyaşı oluşmaz. Ağladıklarında gözyaşlarının ilerleyen zamanlarda oluştuğunu gözlemlersiniz.
 • Yeni doğan bebekler ışığa karşı duyarlıdırlar, uzun zaman bakamazlar.
 • Bebek yeni doğduğu günlerde gözlerinin kızarık ve şiş olması son derece normal olup göz rahatsızlığı zannedilmemelidir. Bu durum bir hafta sonra kendiliğinden düzelecektir.
 • Bebekler genellikle ilk doğdukları haftalarda siyah ve beyaz renkleri diğer renklere göre daha kısa sürede ayırt edebileceklerdir.

Bebeklerde Göz Kayması Tedavisi ve Rahatsızlık Belirtileri Nelerdir?

Bebeklerde göz kayması tedavisi son derece önemli bir durumdur. Bebeklerde erken belirlenecek tanı bebeğin çocukluk aşamasına geldiği dönemlerde sıkıntı duymamasını ve herhangi bir göz rahatsızlığının ilerlememesini sağlamaktadır. Bebeklerde genellikle ilk haftalarda çapaklanma ve kızarıklık oluşabiliyor. Doğumdan sonraki on beş gün içinde görülen bu durumda çapağın rengiyle oluşma sıklığı önemlidir.  Bebeklerde oluşan çapaklanmalar bir veya iki günü buluyorsa tedavisine erken başlanması gerekir. Bu tedavilerde daha çok göz doktorları bebeğinize damla vererek çapak oluşumunu ve kızarıklığın geçmesini sağlayacaktır. Gözlerde oluşan kırmızılık ve sulanma gibi belirtiler daha çok bebeğin gözünün kornea yapısıyla ilgili olabilir. Bu durumda da mutlaka bebeğinizi bir göz doktoruna muayene ettirmelisiniz

Bebeklerinizde oluşabilecek herhangi bir göz rahatsızlığı varsa şu gibi belirtiler gösterebilir:

 • Kızarıklık, çapaklanma sorunuyla sık karşılaşılır.
 • Bebeğinizin gözlerinde sulanma ve kaşıntı olabilir.
 • Gözlerinde kayma oluşabilir.
 • Bebeğiniz tv ye yakından bakıyorsa

Genelde günümüzde çocuklar bebeklik çağlarından itibaren TV’yi izleterek büyüme aşamasına geldikleri için bebeklerde göz rahatsızlıkları görülebiliyor. Bazı bebeklerde doğuştan kaynaklı gözlerinde kayma ve şaşılık olabiliyor böyle durumlarda erken tanı için bebeklerde göz kayması tedavisi büyük önem taşımaktadır.

Bebeklerde görülen göz rahatsızlıkları ve belirtileri şu şekildedir:

 • Şaşılık: Bebeklerin gözlerinin doğru pozisyonda olmasını etkileyen kaslardaki dengesizlik sonucu bebeklerin gözlerinde kayma oluşabilir. Bu durumda kimi bebeklerde tek gözde kayma görülebiliyorken kimi bebekte iki gözde de aynı rahatsızlık görülebilir. Şaşılık bebeklerde genetik faktörler ve ateşli hastalık sonrasında görülebilir.
 • Gözlerde Sulanma: Genelde yeni doğan bebeklerde ilk aylarda görülmesi doğal olup, zaman geçtikten sonra halen görülüyorsa göz tedavisi gerekli olmaktadır. Göz sulanması ateşle beraber seyrediyorsa antibiyotik tedavisine başlanmalıdır.

Bebeklerde Göz Kayması Tedavisi ve Göz Bozukluğu Nasıl Anlaşılır?

Bebeklerde görme duyusu geliştiği zaman iki gözden gelen algıladığı görüntüler beyinde çakışır. Bu durumda beyinde üç boyutlu görüş başlamaktadır. 18 ile 24 ay arası bebeklerde göz kayması tedavisi için bir göz doktoruyla iletişim kurulmalıdır. Ne kadar erken tanı oluşursa bebeklerin görme duyuları bir o kadar sağlıklı olacaktır. Bu 18 ile 24 ay arası dönem bebeklerde eğer herhangi bir göz rahatsızlığı var ise tespit edilmesi o kadar kolay olacaktır.

Bebeklerin beyninde üç boyutlu bir görüş alanının oluşması önemlidir. Böylelikle bebeğin bebeklik aşamasında doğuştan katarakt gibi sorunu varsa erken tanısı konulur. Yada bebeğin gözünde şaşılık, tek gözde oluşan göz tansiyonu ve görme kusurları varsa üç boyutlu görüş tam olarak sağlanamayacağı için tanısı kolay yapılır.

Bebekte doğuştan kaynaklı bir göz tansiyonu mevcutsa da bu saferde bebeğin tek gözünde irileşme görülecektir. Bebeğin bir gözü bulanık, bir gözü net görüyorsa bu durumda da bebeğin gözünde kayma yani şaşılık görülecektir. Bu durumda bebek ortamı çift görür fakat ebeveyn çoğu zaman bu durumu anlayamaz. Göz sağlığı son derece önemli olup ileride oluşabilecek ciddi görme kayıplarının engellenmesini sağlar.

Bebeklerde Göz Kayması Tedavisi Fiyatları 2021

Bebeklerde 18 ile 24 ay arasında rutin olarak tedavi yapılması şarttır. 3 yaşından sonrada bu göz rahatsızlıklarının tespiti yapılabilir tabi ama bebeklik döneminde konulan erken tanı oldukça önem taşır. Bir an önce şaşılık ameliyatı yapılmasını sağlar. Beyin yapısı öyle bir şeydir ki çocuklarda 7 yaşından sonra beyin görmeyi öğrenip algılayamaz. Göz tembelliği yaşayan bir çocuğun bebeklik döneminde bu rahatsızlığını öğrenmesi ve tedavisinin başlaması çocukluk çağı ile aynı olmayacaktır. Bu nedenle bebeklerde göz kayması tedavisi oldukça önemli göz ardı edilemeyecek bir durumdur.