Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara
Bize Ulaşın: +90 553 171 70 34
Pazartesi–Cumartesi: 10:00–18:00 Pazar: Kapalı

Bebeklerde Görme Gelişimi

blank

Yenidoğan döneminden itibaren 7 yaşına kadar göz ve görme gelişimi devam eder. Bir bebek doğduğunda yaklaşık 0,025 görüyorken, görme 6 aylık olduğunda 0.3-0.6 düzeyine, 7 yaşında ise %100 düzeyine ulaşır. Göz gelişiminin sağlıklı bir şekilde devam edip etmediğinin takibi çok önemlidir. Bu yüzden bebek ve çocuk göz muayenesi doğumdan itibaren düzenli olarak yapılmalıdır. Hiçbir sorunu olmasa bile her bebek ve çocuk düzenli göz muayenesi olmalıdır. Boy-kilo takibi, motor gelişimi gibi her çocuğun görme düzeyindeki gelişim de takip edilmelidir.

Doğum sonrası ilk göz kontrolü çocuk hekimi veya aile hekimi tarafından yapılmaktadır. Bu muayeneden sonraki göz muayenelerinin göz hekimi tarafından gerçekleştirilmesini öneriyoruz.  Özellikle ilk 6 ay dolduktan sonra yapılacak göz muayenesi büyük önem taşır. Bu muayene sonrasında kontroller doktorunuzun önerdiği şekilde veya yıllık olarak tekrarlamak önemlidir. Çocukluk dönemine ait göz sorunları bazen ilk yıl içinde ortaya çıkabiliyorken, bazen de 2-5 yaş civarında ortaya çıkar. Bu nedenle erken teşhis ve tedavi olanağını kaçırmamak için düzenli göz muayenesi çok önemlidir.

 

Bebek Görme Gelişim Aşamaları

 

0 – 4 Hafta: İnsan yüzlerine ilgiyle bakar. Orta hattan yanlara 90 derece kadar takip edebilir.
3  Ay: Elde tutulan bir objeyi görebilir ve bunu 180 derece takip edebilir.
4 Ay: El-göz koordinasyonu başlar. Tutma ve yakalama başlar. Oyuncaklara ilgi duyar. Saatlerce ellerini izler.
5 Ay: Yabancıları ailesinden ayırt etmeye başlar.
6-7 ay: El göz koordinasyonu gelişmiştir, cisimleri tutup ağzına götürebilir.
9-12 ay: Küçük nesneleri fark etmeye ve parmaklarıyla tutmaya başlar. Saklanan cisimleri bulur. Yüz ifadelerini taklit etmeye başlar.

 

Bu makale Op. Dr. Damla Culha tarafından bilgilendirme amaçlı hazırlanmıştır.