Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara
Bize Ulaşın: +90 553 171 70 34
Pazartesi–Cumartesi: 10:00–18:00 Pazar: Kapalı

Altıncı sinir felci nedir? 6. Sinir felci nasıl tedavi edilir?

blank

Altıncı sinir felci, kafaya alınan direkt bir darbe nedeniyle olabildiği gibi bazen de nedeni bilinmeyen bir şekilde aniden ortaya çıkabilir. Altıncı sinir Abdusens siniri olarak da bilinir. Abdusens siniri çalışmadığında, göz hareketlerinde düzgün çalışamama ve ÇİFT GÖRME  ortaya çıkar.

Altıncı sinir felcinde içe şaşılık görülür. Eğer sağ göz etkilenmişse, sağ göz sağa doğru bakamaz, sol göz etkilenmiş ise sol göz de sola doğru bakamaz. Nadiren de iki gözde birden etkilenme görülebilir.

Altıncı sinir felcinin nedenleri nelerdir?

  • Şiddetli kafa travmaları, düşme veya trafik kazası gibi
  • Yaşlılarda, hipertansiyonu veya damar sertliği olan kişilerde görülen İNME
  • Enfeksiyon (örneğin, Lyme hastalığından veya bir virüsden)
  • Beyin tümörü
  • Sinir iltihabı, örneğin bir aşıdan sonra
  • Multipl skleroz
  • Beyin içindeki yüksek basınç (örneğin menenjitten)

Altıncı sinir felci iyileşme süreci nasıldır? Altıncı sinir felcinde kortizon tedavisi faydalı mıdır?

Hastaların bir bölümünde hiçbir tedavi olmadan, iyileşme sağlanmaktadır. Eğer altıncı sinirde enflamasyon adı verilen biri durum söz konusu ise;  kortikzon tedavisi gerekebilir. Bunu ancak detaylı muayene ve tetkikler sonrasında anlamak mümkündür.  Çift görme şikayetini azaltmak için; toksin uygulaması ve kapatma tedavisi iyileşme sürecinde faydalı olabilmektedir. Diğer bir yardımcı yöntem ise prizma gözlükleridir.

Altıncı sinir felcine bağlı şaşılık ameliyatı nasıl yapılır? Çift görme kalıcı olarak geçer mi?

İyileşme sürecininde bekleme ve toksin uygulmasına rağmen iyileşmeyen hastalarda ise ameliyat gerekebilmektedir. Altıncı sinir felci ameliyatı yüksek başarı oranına sahip bir göz ameliyatıdır. Bu ameliyat ile, çalışmayan dış kasa güçlendirmeyi, çevre kaslardan destek alarak gerçekleştiriyoruz genelde. Yani bir kas yer değiştirme ameliyatı olarak özel bir şaşılık ameliyatıdır. Bu altıncı sinir felci ameliyatı ile hastanın en azından düz bakarken çift görmesi düzeltilmektedir.

Ameliyat sonrası bakım nasıldır?

Altıncı sinir felci ameliyatı sonrasında doktor tarafından tavsiye edilen ilaç ve göz damlalarının kullanımı düzenli olarak sağlanmalıdır. Göz damlalarının aksatılmadan kullanılmasının en önemli yanı enfeksiyon oluşma riskine karşı önlem almaktır. Enfeksiyon oluşan göz iyileşme sürecini geç tamamlayacağı gibi farklı sağlık sorunlarına da yol açabilmektedir.

Altıncı sinir felci ameliyatından yaklaşık bir hafta sonra hasta normal yaşantısına dönebilmektedir. Hastanın sosyal aktivitelere katılması için ortalama 2 ila 3 hafta kadar beklemesi gerekebilmektedir.

Ameliyat sonrası süreç kişiden kişiye farklılık göstermektedir bu yüzden mümkün olduğunca en hızlı şekilde iyileşme sürecini tamamlamak için doktor tavsiyelerine uymak gereklidir. Başarılı geçen bir göz ameliyatı sonrası hasta normal yaşantısına kolayca adapte olabilmektedir. İyileşme süreci tamamlanan hastaların altıncı sinir felci geçirdikleri herhangi bir şekilde belli olmamaktadır. İyileşme sürecinden sonra hastanın hem göz kaslarında hem de psikososyal yaşantısında düzelme meydana gelmektedir.

Altıncı sinir felci <— hakkında bilgi için tıklayın

blank