Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara
Bize Ulaşın: +90 553 171 70 34
Pazartesi–Cumartesi: 10:00–18:00 Pazar: Kapalı

Altıncı sinir felci ameliyatını kimler yaptırabilir?

blank

Gözün dışa doğru yani sağ gözün sağa, sol gözünde sola doğru hareketini sağlayan kas kontrolünü altıncı sinir sağlar. Altıncı sinirin diğer ismi abducens siniridir. Abducens sinirinde felç meydana gelmesi durumunda göz kasları dış kısımlara bakamayacağı için göz istemsiz şekilde iç kısımlara bakmakta ve içe doğru şaşılık oluşmaktadır. Altıncı sinir felci sonrasında ilk belirti genelde çift görmedir.

Gözün içe doğru bakmasının yanı sıra gözlerde kayma ve çift görme de altıncı sinir felci sebebiyle ortaya çıkmaktadır. Altıncı sinir felci nöortoksin, cerrahi operasyonla düzeltilebilen bir göz hastalığıdır ayrıca kendiliğinden düzelme de görebiliyoruz. Altıncı sinir felci ameliyatı kalıcı sinir felci durumu görülen hastaya göre, çocuklara ve yetişkinlere uygulanabilen bir operasyondur.

Altıncı sinir felci ameliyatından önce uygun tedavi yönteminin belirlenmesi için hastanın gerekli değerlendirme ve muayenelerden geçmesi gerekmektedir. Sinir felcinin doğumsal ya da sonradan çeşitli sebeplerden dolayı oluşan bir durum olup olmadığı saptanmalıdır.

Buna göre altıncı sinir felcinin nedeni tespit edilmekte ve bağlı olan nedene göre tedavi belirlenmektedir. Diyabet ve hipertansiyon gibi hastalıklardan kaynaklanabilen altıncı sinir felci, beyin fonksiyonlarının işlev göstermemesi durumlarında da oluşabilmektedir. Bu yüzden ilk önce altıncı sinir felcinin altında yatan neden bulunmalı ve bağlı olduğu neden için tedavi süreci hazırlanmalıdır.

Altıncı sinir felci ameliyat olmadan geçer mi?

Altıncı sinir felci sonradan çeşitli sebepler nedeniyle oluşan bir durum ise kendiliğinden düzelme ihtimali bulunmaktadır. Altıncı sinir felcinin tespiti yapıldığı andan itibaren ilk 6 aylık süreçte felç durumunun herhangi bir müdahale olmadan ortadan kalktığı gözlemlenmektedir. Bu süreçte çift görme probleminin azaltılması için nörotoksin uygulaması yapabiliyoruz.

Özellikle çocuk yaşlarda görülen bu durumda ilk 6 aylık süreç oldukça önemlidir. Ameliyata gereksinim olmadan altıncı sinir felcinin kendiliğinden düzelmesi mümkündür. Hastalığın bir belirtisi olan çift görme şikayeti çocuklarda baş pozisyonlarının sürekli değiştirme gereksinimini ortaya çıkarmaktadır. Altıncı sinir felci olan yetişkin hastalara ise çift görmeyi azaltmak için prizmatik gözlüklerin kullanımı önerilmektedir. Kendinden düzelmeyen altıncı sinir felci hastalığında kalıcı duruma geçmiş olan göz kusuru ameliyat yöntemiyle düzeltilmektedir.

Altıncı sinir felci ameliyatında, klasik olarak yatay göz kaslarına güçlendirme ve zayıflatma işlemi yapabiliyoruz. Ayrıca hastaların bir böümünde ise, üst ve alt göz kaslarının transfer işlemini de yapabiliyoruz. Altıncı sinir felci ameliyatı ile öncelikle hastamızın düz bakış ve aşağı bakışta tek görmesini sağlamayı hedefliyoruz.

Altıncı sinir felci <— ve diğer göz kayaması sorunları ile ilgili sorularınız için bize ulaşabilirsiniz.